Sraní s hraním

10. srpna 2008 v 20:03 | Letadlák |  Komentáře věcí současných
Již dva dny probíhá olympiáda v Pekingu. Původně jsem se k ní ani nechtěl nijak vyjadřovat, protože média nás posledních několik měsíců zavalují všemi možnými i nemožnými fakty. Přesto jsem nakonec neodolal. Těch informací je na můj vkus totiž až příliš a přijde mi velmi snadné se v nich ztratit. Proto jsem se rozhodl si vybrat jedno téma, to, které mě nechává asi nejméně chladným, a chvíli se mu věnovat.
Tím tématem je politizace olympiád jako takových. Z úst všemožných pohlavárů a sportovních bafuňářů neustále a dokola zaznívá: "Nepolitizujte olympiády, je to čistě sportovní záležitost, jejíž využití k jiným účelům, než k propagaci zdatnosti těla je nečestné." Avšak, jak může být olympiáda událostí čistě sportovní, když se kolem ní točí takové peníze? Jak může být olympiáda apolitická, když její průběh sleduje víc než miliarda lidí po celé planetě, když je ideální příležitostí k manipulaci se světovým veřejným míněním?
Již od samého počátku olympijského hnutí se setkáváme s více či méně úspěšnými pokusy o prosazení politických zájmů skrze jejich demonstraci v průběhu tohoto sportovního svátku.
Dění v Berlíně roku 36, v Moskvě roku 80 a Los Angeles 84 je všem notoricky známé, ale je zde i mnoho jiných, snad poněkud méně proslulých událostí během mnoha dalších olympiád dvacátého století, které stvrzují politickou a ekonomickou roli této akce. Vždyť již v Paříži 1914 měla olympiáda politický podtext, když v Mezinárodním olympijském výboru (MOV) proběhl sice zákulisní, ale o to prudší boj o pravomoci národních výborů, tedy o právo jednotlivých národů (ne oficiálně existujících zemí) na vysílání samostatných výprav. Za dvacet let nato následoval Berlín a jeho oslava nacismu a árijské "rasy" a od roku 1952 a první sovětské účasti na hrách se až do roku 1992 jednalo o téměř regulérní bitvy studené války, jejichž prudkost vyvrcholila v již zmíněných letech 1980 a 84. Od rozpadu SSSR se význam her přenesl z politického do převážně ekonomického hlediska, i když i v této době lze vidět jistá gesta, která měla upozornit na drobné změny ve světové politické situaci. Sem spadá například společná výprava Severní a Jižní Koreje na posledních letních hrách.
A je to právě posílení ekonomického a oslabení politického vnímání her, co dělá olympiádu v Pekingu tak nebezpečnou. Během studené války byl každý připraven na to, že se oba znepřátelené tábory budou snažit posilovat své pozice a během her bude narůstat intenzita propagandy v obou blocích, ale nyní bychom mohli dopadnout jako v Berlíně, kdy se systému velmi úspěšně povedlo skrýt svou tvář a naklonit si světové mínění na svou stranu. Stejně jako tehdy, i letošní hry mají být těmi doposavad nejvelkolepějšími, stejně jako tehdy i dnes se pořadatelská země snaží zamaskovat své prohřešky a stejně jako tehdy má svět touhu zavřít nad nimi oči (i když je nutno přiznat, že důvody se poněkud liší, tehdy to byla touha odškodnit nějak Německo za nesmyslně tvrdý Versaillský diktát a nyní je to rostoucí význam Číny pro stabilitu světové ekonomiky). Dva roky po olympiádě v Berlíně přišel Mnichov, kde hlavní představitelé tehdejšího demokratického světa odmítli uznat nebezpečí plynoucí z německé rozpínavosti a přiznaly mu území, jejichž zisk mu rok nato dovolil rozpoutat válku. A my se dnes musíme ptát: "Podaří se Číně opravit svou dlouhými lety komunistického útlaku poničenou reputaci a zapsat se do povědomí většiny jako sportumilovná a všeobecně otevřená země? Podaří se jí zamaskovat tři čtvrtiny své populace, které žijí v podmínkách třetího světa a ukrýt další statisíce politických persekucí, jichž se za šedesát let své existence dopustila?
Doufejme, že ne a berme všechnu okázalou nádheru a monumentálnost Pekingu s nadhledem, jako účelně zvolený nástroj k přesvědčení mas. On jím totiž, ať si jakýkoli představitel jedno, které vlády nebo organizace říká, také bezezbytku je.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 muriela muriela | Web | 13. srpna 2008 v 13:50 | Reagovat

Máš přehled, obdivuju ;)

Zajímalo by mě, co říkáš na to, že je olympiáda v komunistické Číně?

2 muriela muriela | Web | 13. srpna 2008 v 13:53 | Reagovat

Máš přehled, obdivuju ;)

Zajímalo by mě, co říkáš na to, že je olympiáda v komunistické Číně?

3 Letadlák Letadlák | Web | 13. srpna 2008 v 20:22 | Reagovat

To, že je olympiáda v Číně se mi pranic nezamlouvá, ale nevím, jak bych proti tomu mohl bojovat :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.