GJN

3. března 2009 v 13:03 | Letadlák |  Pro mě zajímavá videa
Tak je to zase tady, je to asi neuvěřitelné, ale může se přihodit cokoli, dokonce i to, že by Letadlák napsal dva čláky ve dvou dnech. A věřte mi, že by se to nestalo, neměl-li bych velmi, a tím myslím VELMI silný podmět.

Šest let jsem byl žákem/ studentem Gymnázia Jana Nerudy v Praze, školy, jež si o sobě myslí, že je vskutku elitní a úžasná. Bohužel, jako u většiny těchto institucí je tento názor v několika ohledech zavádějící. Je sice pravdou, že z naší třídy snad nebyl nikdo, kdo by se nedostal na školu, na kterou chtěl, či to, že nikdo z nás se, nezávisle na tom jaký obor si vybral, nepotýká s nedostatkem znalostí. Ale toto je vykoupeno obrovskou zkostnatělostí toho ústavu.
Náš pan ředitel je postarší pán, kterého bych si já osobně dokázal přestavit spíše jako člena jakéhosi politického uskupení. Je to člověk, který rodičům nastupujících prváků ( jsme šestileté gymnázium) slibuje, že jejich děti naučí správně používat toaletu a zdravit a tento přístup si ke studentům pečlivě uchovává po celou dobu jejich studia.
Spolu se svými zástupci tvoří tým, který brilantně zvládá veškerou administrativu, ale má velké nedostatky v komunikaci se studenty. Sice existuje studentská rada, ale u jejích návrhů platí presumpce špatnosti, což vyústilo v to, že za šest let, co jsem tuto školu navštěvoval se podařilo prosadit přítomnost toaletního papíru v každé kabince...
Také okolo samotného financování školy je více otazníků, než-li by bylo zdrávo. I když osobně věřím, že nejasnosti jsou pouze důsledkem již zmiňované nedostatečné komunikace, přesto působí podivně, že se každý rok vybírá 600 Kč na SRPŠ a dalších 200 - 400 na "kopírování", což jsou peníze se kterými škola, v součtu se státními dotacemi "jen tak tak vyjde" a když je jednou, při nepojištěném a nechráněném přesunu do banky celá tato částka odcizena, škola, aniž by musela omezit své investice uzavře zúčtovací období s přebytkem...
Dále mě také vždy zaráželo, jak moc nesrovnatelné je vybavení v budovách v Hellichově ulici a na Komenského náměstí.
Vím, že toto se až děsivě moc stává článkem pouze pro zasvěcené, ale stejně, učiním pokus o drobné objasnění. V Hellichově 3, na Malé Straně je umístěno hlavní pracoviště školy, jsou zde tři sekce, přírodovědná, humanitní a bilingvní, dohromady přes 600 studentů, poslední větší rekonstrukci budova zažila po povodních v roce 2002 a to pouze v nezbytném rozsahu. Dobu, kdy se naposledy malovalo ve vyšších patrech si pamatují snad již jen nejdéle sloužící kantoři. V budově byly v minulých letech na chodbách v přízemí a prvním patře nainstalovány lavičky, do jedné třídy byly namontovány závěsy a v tomto roce byly v ohlasu na tužby rodičů některé třídy vybaveny modernímii lavicemi.
Oproti tomu v budově na Komenského náměstí na Žižkově, kde sídlí hudební sekce gymnázia (asi 150 studentů vyučovaných stejným počtem profesorů!) se nachází bazén s moderním zázemím, je zde jeden plně vybavený, nově zařízený koncertní sál (včetně odstupňované podlahy a varhan) a v podkroví několik čerstvě dostavěných malých salónků.
Na provoz školy z důvodu bilingvní sekce přispívá kromě státu a hl. m. Prahy také francouzská ambasáda. Jiné výrazné zdroje škola neuvádí. Dle mého názoru by se tedy minimálně slušelo osvětlit, čím to je, že na Žižkově se na "provoz a údržbu" vždy najde větší částka než na Malé Straně, nebo to, jak je velký rezervní fond SRPŠ, když z něj lze nahradit celý jeden roční příspěvek studentů. Nebo, proč škola na svých webových stránkách nezveřejňuje volné k nahlédnutí svůj rozpočet?

Ale, abych se vrátil k tomu, proč vlastně píši tuto litanii a pouze nečůral do potůčku, ze kterého jsem dříve pil (citace ředitele). Jeden můj spolužák toto všechno a ještě i něco navíc nádherně shrnul do jedné písně. Poslouchejte a vnímejte náladu maturitního ročníku 2007/2008.

K! H! - Jelita národa
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MAK MAK | Web | 4. března 2009 v 22:15 | Reagovat

no... co dodat...

ta škola má i své kladné stránky, fakt!

(obzvláště když máte bohaté rodiče - pak jde všechno snáz /není můj případ....;)

2 CharlesPhabe CharlesPhabe | E-mail | Web | 23. září 2017 v 4:30 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Click here...</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.